Niektóre współczesne branże wymagają korzystania ze specjalistycznych sprzętów, które często pracują przez 24 godziny na dobę, generując przy tym obciążenia statyczne i dynamiczne. Z tego względu niezbędne są fundamenty pod maszyny przemysłowe i inne urządzenia. Są to betonowe konstrukcje, których obecność w danym obiekcie jest dyktowana przepisami prawa budowlanego. Istotne jest właściwe dopasowanie do specyfiki konkretnej maszyny. Warto zatem wiedzieć, co dokładnie oznacza ten termin. Jakie rodzaje takich konstrukcji można wyróżnić i czym charakteryzuje się każdy z nich?
Są to specjalne konstrukcje, których zadaniem jest przenoszenie bezpośrednio na grunt obciążeń statycznych i dynamicznych generowanych przez sprzęty przemysłowe. Ich ciągła praca w pewnych przypadkach mogą negatywnie wpływać na stan techniczny budynku. Bardzo istotne są więc odpowiednio przygotowane fundamenty betonowe pod maszyny i urządzenia.
Można wyróżnić następujące rodzaje takich konstrukcji:
Warianty pośrednie to np. pale i studnie, a bezpośrednie - skrzynie, rusztowania i duże bloki. Z kolei betonowe fundamenty pod maszyny przemysłowe w wersji ramowej są złożone z płyty dolnej i ram poprzecznych usztywnionych belkami podłużnymi. Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy turbosprężarkach, turbodmuchawach, turbozespołach i przetwornicach. Wykorzystuje się je więc przy urządzeniach dających nieco mniejsze siły bezwładności niż maszyny tłokowe. Ostatnim rodzajem są modele blokowe. Charakteryzują się specjalnymi wycięciami i wgłębieniami, w których można zamocować np. silniki, wentylatory, pompy itd.
Takie konstrukcje przyczyniają się do bezawaryjnego działania maszyn i urządzeń przemysłowych. Fundamenty betonowe wpływają też na niższe ryzyko wystąpienia uszkodzeń na halach produkcyjnych. Dotyczy to w szczególności obiektów, w których wykorzystywane są obrabiarki, tokarki, prasy i inne sprzęty. Konstrukcje wykonywane są z betonu, żelbetonu i komponentów ze stali. Przekłada się na ich wysoki poziom odporności na rozmaite uszkodzenia mechaniczne.
W przeciwieństwie do standardowych fundamentów, betonowe konstrukcje przeznaczone pod maszyny i urządzenia przemysłowe stanowią odrębną budowlę, nawet jeśli są zlokalizowane wewnątrz obiektu. Ze względu na konieczność zastosowania określonych rozwiązań technicznych, szczegóły w tym zakresie są regulowane przepisami prawa budowlanego.
Warto też wiedzieć, że takie betonowe fundamenty są oddzielane od głównej konstrukcji budynku. Ogranicza to przenoszenie obciążeń generowanych przez pracujące urządzenia przemysłowe.
Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży o posadzkach wiemy wszystko. Dlatego w zakres oferty ISOTECH wchodzi profesjonalne wykonywanie betonowych fundamentów pod przemysłowe maszyny i urządzenia. Mamy szeroką wiedzę w tym zakresie i dysponujemy zaawansowanym technologicznie parkiem maszynowym. Ponadto korzystamy z odpowiednio dobranych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałów, aby mieć pewność, że efekt zapewni właściwe przenoszenie obciążeń. Wiemy też, jak ważny jest odpowiedni projekt, który powinien być dopasowany do specyfiki danej maszyny lub urządzenia.
W przypadku zainteresowania tą usługą prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z naszą firmą. Chętnie udzielimy dodatkowych informacji lub ustalimy warunki realizacji związanej z wykonaniem betonowych fundamentów w halach przemysłowych bądź innych obiektach.
ISOTECH © 2024 Powered by VREEGO Studio