ISOTECH ISOTECH

Na co zwracać uwagę przy pielęgnacji posadzki betonowej

2023-09-07 10:01:40
513

Aby cieszyć się dobrym stanem i właściwościami podłóg, należy odpowiednio dbać o powierzchnię wykonaną z konkretnego materiału. Warto zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę przy pielęgnacji posadzki betonowej, by estetycznie się prezentowała i zachowała optymalną trwałość. Dobór odpowiedniej techniki jest bardzo ważny także ze względu na parametry takiej podłogi, która cechuje się odpornością na wilgoć, mróz i działanie substancji chemicznych. Dzięki tym zaletom jest chętnie wybierana do wielu miejsc — przede wszystkim obiektów przemysłowych, ale nie tylko. W poniższym artykule omawiamy kwestie, na które należy zwrócić uwagę, dbając o właściwy stan podłóg – zapraszamy do lektury.

Jak pielęgnować betonową posadzkę?

pielęgnacjaWarstwa zewnętrzna betonu, z którego wykonuje się podłogi, jest narażona na wiele szkodliwych czynników, takich jak ścieranie, zawilgocenie i nie tylko. Dyfuzyjność powierzchni w tym zakresie jest bardzo ważna, jeśli chodzi o zabezpieczenie stali zbrojeniowej przed działaniem korozji, dlatego należy zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji posadzki betonowej, by nie obniżyć jej trwałości. W początkowym okresie twardnienia zaleca się zmniejszenie wilgotności względnej otoczenia do około 94%, ponieważ zwiększy to poziom absorpcji wody. Nie można przy tym dopuścić do spadku poniżej 80%, gdyż negatywnie wpłynie to na trwałość materiału.

Na solidność betonowych posadzek wpływ mają warunki normowe, dotyczące składników mieszanki w określonej klasie ekspozycji. Norma PN-EN 13670:2011 określa wymagania związane z pielęgnacją betonu i ochroną przed szkodliwymi czynnikami, aby zminimalizować skurcz plastyczny i zapewnić odpowiednią wytrzymałość i trwałość strefy powierzchniowej. Według wymagań wskazanych w tej normie betonowa posadzka powinna zostać poddana pielęgnacji od razu po zagęszczeniu i wykończeniu.

Ważne informacje o pielęgnacji posadzek z betonu

Należy zwrócić uwagę także na to, jaki jest minimalny zalecany czas pielęgnacji podłogi betonowej. Jest on ustalany indywidualnie w zależności od oczekiwanej trwałości, temperatury betonu i tempa rozwoju wytrzymałości na ściskanie.

Jeśli chodzi o posadzki mineralne, należy je pielęgnować przez pierwszy tydzień od daty wykonania, dbając o utrzymanie wilgotności na poziomie powyżej 80%. W przypadku podłóg betonowych utwardzanych powierzchniowo z użyciem preparatów proszkowych zaleca się, by spryskiwać powierzchnię preparatem impregnującym. Zabieg ten ma na celu zapobieganie parowaniu wody z podłogi, a przy tym uszczelnienie jej i utwardzenie. Dopuszczalne jest także przykrycie folią.

Jakie techniki pielęgnacji betonowych posadzek można wyróżnić?

Bardzo ważną kwestią w zakresie pielęgnacji takich podłóg jest zmniejszenie wczesnej karbonatyzacji powierzchni. Efekt ten można osiągnąć na kilka sposobów, takich jak:

• polewanie wodą,
• układanie suchych lub mokrych mat ochronnych,
• stosowanie preparatów tworzących nieprzepuszczalne membrany.

Należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej techniki, ponieważ przełoży się to na trwałość betonowej posadzki. W tym zakresie można wyróżnić także pozostawienie na miejscu deskowania oraz pokrycie powierzchni paroszczelnymi powłokami, które powinny być zabezpieczone przed wysychaniem na krawędziach i złączach. Takie pokrycia mogą zostawiać plamy, więc nie zaleca się stosowania ich do kolorowych podłóg i w miejscach, gdzie walory wizualne są bardzo ważne.

Pielęgnacja przez polewanie wodą może być stosowana wyłącznie w przypadku posadzek bez dylatacji i połączeń. Trzeba wówczas zadbać o równomierne rozprowadzania płynu w każdym miejscu, co pozwoli uniknąć obszarów o różnej wilgotności.

Dlaczego pielęgnacja betonowych posadzek jest ważna?

Stosowanie odpowiednio dobranej techniki ma duże znaczenie, gdyż niepoprawna pielęgnacja betonowej posadzki może przynieść niepożądane skutki. Efekty niewłaściwego dbania o taką podłogę to np. pogorszenie walorów wizualnych powierzchni, parametrów technicznych i komfortu użytkowania. Wpływ na tę kwestię mają także uwarunkowania środowiskowo-techniczne. Zaleca się, by prace przeprowadzać przy zamkniętych oknach, drzwiach i zadaszeniu, co umożliwi zapewnienie stabilnych warunków, które przyczynią się do optymalnej trwałości betonowej posadzki.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem